Məqalələr

Webfili Məqalələr

webfili-bir-Ürüne-pul-Ödemiyorsanız-Məhsulun-özü-sizsiniz-01.jpg

Bir Ürüne Valyuta Ödemiyorsanız Məhsulun Özü Sizsiniz!

Bir Ürüne Valyuta Ödemiyorsanız Məhsulun Özü Sizsiniz!

Bir Ürüne Valyuta Ödemiyorsanız Məhsulun Özü Sizsiniz!

Uzun zaman önce farklı kaynaklarda da bu konuda değişik yazılarım olmasına rağmen kamuoyu’nun dikkatini maalesef çekemedik. Ülkemizde, 40 milyon cep telefonu kullanıcısı, yıllık 12 milyar TL, eski para ile 12 katrilyon liralık bir pazar payına sahip olan mobil cep telefonu kullanımı üzerine sizinle bazı bilgilerimi paylaşmak istedim, ki umarım bu satırları okurken ne kullandığınızı, neden kulandığınızı, nasıl kullandığınızı bilecek, ileri ki yazı serileri ile bilgilerinizi pekiştirecek ve böylelikle nasıl bir pazarda, tezgah ürünü olduğunu(mu)zu anlayacaksınız.

İlk olarak bir çok cep telefonu kullanıcısına ilk sorum, yıllar önce nokia vardı ve aldığınız telefonu uzun yıllar kullanabiliyordunuz, peki bugün neden bir cep telefonunu en fazla 2 yada 3 sene kullanabiliyoruz, bunu anlatalım. Ticari literatürde biz buna “Planlı Eskitme” diyoruz. Buna göre bir cep telefonu alırsınız, kullanırsınız ama sizin hatanız olmamasına rağmen bu cep telefonu kendiliğinden2 yada 3 sene içinde bozulur. Peki neden firmalar böyle bir yolu takip ediyorlar? Öncelikle kapitalist sistemde, sistemin içerisine her zaman sıcak para girmesi gerekiyor, yani tüketici yani siz, biz para harcamalıyız. Peki bu parayı nereye harcıyoruz? İstatistikler kullanıcıların, aynı firmanın ürününü 2 seneden fazla kullanıyorsa, %49 oranında aynı markadan tekrar bir ürün satın alacağınızı gösteriyor.

Məsələn, bir Samsung markalı telefon aldınız və razı qaldınız, 2 il istifadə etdiniz, ancaq 2,5 ilədək batareyada, ekranda və digər komponentlərdə problemlər baş verməyə başladı. Problemin özünüzdən qaynaqlandığını düşünürsünüzsə, eyni markadan yeni, daha yüksək versiyalı bir cihaz almaq ehtimalı böyükdür, nisbət% 49-dur.

Bəs niyə eyni markaya gedirsiniz?
Bir mobil telefon şirkəti sizə bir cihaz satarkən, əslində eyni zamanda bir əməliyyat sistemi satır. Vərdiş edirsən, düymələrin yeri, tətbiqlərin ekrandakı yeri, kamera qısayolları və s. Şirkət eyni əməliyyat sistemində mümkün qədər yeni inkişaflar edir, ancaq sizi rahatlaşdıracaq bir komformist yanaşma alır, alışırsınız, Samsung istifadəçilərinin iPhone istifadə edə bilmərəm, iPhone istifadəçilərinin Samsung istifadə edə bilməyəcəyini söyləmələrinin əsas səbəbi tam olaraq əməliyyat sistemindəki vərdişinizdir.

Bir mobil telefonun həqiqətən maksimum komponentlərlə nə qədər xərclədiyini soruşsanız ....
Ən yüksək səviyyəli komponentlər və materiallar, kameralar, şüşə, korpus və s. İstifadə olunmaq şərti ilə xərclər 161 dolları keçmir. Əməliyyat sistemləri əslində Linux əsaslı olduğundan, normal olaraq ödəməli olduğunuz əməliyyat sistemi üçün də ödəmisiniz, lakin istifadəçilər bunun fərqində deyillər. Digər tərəfdən Linux, bu gün istifadə etdiyimiz kompüterlərdəki əməliyyat sistemi pəncərələrinə cavab verən pulsuz, açıq mənbəli "açıq mənbə" əməliyyat sistemidir.

İndiyə qədər cib telefonlarını başa düşmüşüksə, gəlin görək niyə məhsulun özümüzük.
Önce samsung, iphone’dan başlayalım. Çünkü dünyada sadece cep telefonlarının, işletim sistemlerini, yani android ve ios işletim sistemi, %95’i bu iki platformdan birini kullanarak internet, facebook, instagram kullanabiliyorlar. Başka şekilde internete ulaşan kullanıcılar var mı? evet var, bu her iki işletim sistemini kullanmadan telefon kullanan facebook, instagram, whatsapp ve diğerlerini kullanan kullanıcılarda var aslında fakat azınlıkta ve bilinçli oldukları için bu yazı dizisi onları kapsamıyor, amacımız sizleri bilinçlendirmek ve sizlere mümkün olduğunca, yalın, halk dilinde ve halkın anlayacağı dilde yazmaya çalışacağım.

Məhsul = Siz + Biz + İnsanlıq
Bir cep telefonunu aldınız. Hayırlı olsun, ışıl ışıl yepyeni, tertemiz, ürüne bağımlılık yaratacak olan fabrikada üzerine damlatılmış bağımlılık ve aşk hormonlarınızı tetikleyecek losyondan ve yaydığı kokudan haberiniz elbette yok. Hoşgeldin beyin hormonları, mutlusunuz, serotonin,dopamin,endorfin karışımından beyniniz çok mutlu, ödül verdiniz ona! Sim kartınızı taktınız eski telefondan ne varsa kopyaladınız, telefonu açtınız, ilk adım, telefonu size satan marka sizin telefon numaranızı ve yerinizi öğrendi. Bunlar ilk bir kaç saniyede oldu, ki bunun için oturup da mehmet amca veya ayşe teyzeyi takip eden özel birileri yok. Bunlar tamamen otomasyon ile ve bilgisayarlar ve internet aracığılığı ile oluşuyor.

Kurulum başladı, ilk yaptıklarınızı ben burada sıralıyorum, telefon numaralarını kopyaladınız, resimleri videoları ve müzikleri eski telefonunuzdan kopyaladınız, google play store(android-samdung, lg, huwaei, htc vs) yada AppStore(ios-iphone) giriş yaptınız, hemen whatsapp, facebook, instagram’ı indirdiniz. Az önce delirmek üzereydiniz, facebook da neler olup bitiyor, whatsapp’dan biri yazdı mı acaba kaygıları, telefondan bir kaç saat yada dakika uzak durmanız sonucu farkında olmadığınız nomofobi (Nomofobi, cep telefonsuz kalma korkusu ya da cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu olarak tanımlanıyor ve gençler arasındaki yaygınlığı ile dikkat çekiyor. Merak etmeyin yetişkinlerde de bu hastalık çok yüksek oranda yaygın, hatta avrupa ve amerikada bundan dolayı intihar edenler bile oldu.)

İkinci bölüm; şirket sizin ilk yükledikleriniz ile önceliklerinizi anladı, sonrasında sırası ile yüklediklerinizde zaten analiz ve istatistiksel olarak toplanıyor. Cep telefonu üreticisi olan her firma! Telefonu ne kadar elinizde tuttuğunuzdan, ne kadar uyuduğunuza, tuvalete gidiş zamanınızdan, yemek yeme alışkanlıklarına, sevgilinizin olup olmadığından, eşinizi aldatıp aldatmadığınıza, olası ileri yaşta ortaya çıkacak olan hastalıklarınıza, anlık kalp atışlarınızdan vücut sıcaklığınıza, sağlak yada solak olup olmadığınza, göz hastalıklarına sahip olup olmadığınıza, psikolojik durumunuzdan, kimlerle ne sıklıkta görüştüğünüze kadar ve hatta sesli ve görüntülü olarak bunları saklar, depolar ve istatistik, sağlık, askeriye ve istihbarak alanlarında kullanır. Sizin hakkınızda bildikleri aslında sizin kendi hakkınızda bildiklerinizden bile fazladır. Buraya kadar ürün sizdiniz fakat farkında değildiniz çünkü ücretini ödeyerek bir telefon satın aldınız. Cep telefonu üreticisinin sizden para kazanması hem size telefonu satarak, hem ülkeler bazında bilgileri, kendi ülkelerindeki sağlık kuruluşları, ilaç firmaları, istihbarat örgütlerine satarak sizden gelir elde edilir. Kısaca etimiz, sütümüz derimiz, hepsi para ediyor.

Yaxşı, mobil telefon istehsalçısı belə pul qazanır, məsələn Apple markası, deyək ki, yalnız telefonlar və kompüterlər sataraq şirkətin dəyərini 1,2 trilyon dollara çatdırır. Samsungun təxminən 800 milyard dolları var.
Sizə bir telefon satdılar, kompüter və ya başqa bir məhsul satdılar və pul qazandılar!

Bəs Facebook, Instagram, Whatsapp, Google sizə nə satdı? Facebook kimi bir şirkət necə 900 milyard dollar və Google 1,5 trilyon dollar dəyərində ola bilər?

Sabah davam edin ....
hörmətlə
Webfili.com
Tanju POLAT

Mənbə: https://www.buyukalanya.com/bir-urune-para-odlamazsaniz-urunun-kendi-sizsiniz/3220/

WebFili.comBir Ürüne Valyuta Ödemiyorsanız Məhsulun Özü Sizsiniz!
Bu yazı Share

Related Posts