Web Sitesi Yapıyoruz!

Neden Yapıyoruz, Nasıl Yapıyoruz?

ونحن على موقع ويب

Kısaca Nasıl Yapıyoruz, Bunu Anlatalım

Bütün dünya’da kanunlar dahilinde çalışan web sitesi sayısı günümüzde 2 milyar civarında ve bu sayı her gecen gün hem artmakta hemde azalmakta. Bununla birlikte kanun dısı calısan web sitesi sayısı ortalama olarak üstte bulunan rakamla beraber 25 milyarın üzerinde.

Internet sadece günlük girdiginiz sayfalardan ibaret degildir. Askeriye’nin kullandıgı, istihbarat’ın kullandıgı, emniyetlerin kullandıgı internet agları bizden farklı bir koridorda calısırlar.

Ayrıca internette, underground, black web, tabirleri ile anılan, aynı dünyada ki gibi yer altı, mafya, hacker grupların bulundugu ve normal kullanıcıların ulasamadıgı internet vardır.

Bütün dünyada internet, kuralları ve denetimi genel itibari ile ICANN adlı bir organizasyon tarafınca yapılmaktadır. Tüm kontrolü amerikadadır. Aslında tüm kontrolü Amerikada degildir. Cünkü artık her ülke kendi güvenlikleri acısından kendi internet alt yapısını olusturarak, güvenligi ve denetimi ele almaya calıssada maalesef artık günümüzde internetin kontrolü hic bir ülke tarafınca tam olarak mümkün degildir.

Buna kısa örnek vermek gerekirse, Türkiye’de internete bircok kısıtlamalar getirilmesine ragmen, ulasılmak istenen web sitesine, vpn, dns degisimi, modem ayarlarını degistirerek girme, köprüleme yöntemleri ile yinede ulasım saglanmaktadır.

Kısaca yukarıda verdigimiz bilgiden sonra, neden web sitesi yapıyoruz? Kısaca bunu anlatalım. Elbette herkes gibi bizim de bir isimiz olması gerek, gecinmemiz gerek fakat bizim tam olarak sebebimiz bu degil.

Ekip icerisinde bir cogumuz, okullarımızda farklı bölümlerden mezun olduk. Örnegin ben sirketin sahibi olarak, ingiliz dili mezunuyum fakat 1992 yılında ilk yavas yavas kodlar yazmaya basladıgımız günlerdi.

Birgün sunu farkettim, güzel bir seyleri yapmak, ortaya sanatsal bir calısma cıkarmayı cok seviyorum, hatta bu benim icin tutku ve asktan bille ileri bir duygu. Cok net söyleyebilirim; asla baska bir is düsünemem, yapamam, ücreti her ne olursa olsun bu internet ve web sitesi, kodlamaktan ve sanatsal birseyleri ortaya cıkarma askımdan kopamam.

Ayrıca birileri günümüzde evden tuvalet kagıdı siparisi verirken, internet üzerinden ve bu tuvalet kagıdını satmaya calısan firmalar varken, biri o firmalar icin web sitesi yaparak, üretici ve son kullanıcıyı kısa yoldan bir araya getirmek zorunda. Bu sanırım simdilik biz oluyoruz.

Kimi bu isi profesyonel,kimi amatör bazıları ise sadece harclıgını cıkarmak icin günlük bu islerin pesinde kosuyor ve sektörde inanamayacagınız kadar gecici firma ve şahıs yada web ajansı oldugunu iddia eden firma var.

Kimler ayakta kalacak, bugün müsterisi webmasterına 7 gün 24 saat ulasabilen web ajansları ayakta kalacak, bugün web sitesini yaptırdıgı sahısa ulasamayan firmalarla calısan olaya günlük bakan ve bize göre cantacı dediklerimiz asla ayakta kalamayacaklar.

Bunun yanısıra, eger bir bizimle calısmıyorsanız, her kim ile calısıyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler;

1. Karsınızda bir firma mı var yoksa bir şahıs mı? Şahıs ise lütfen iş vermeyin, emin olun uzun vadede sorun yaşayacaksınız.
2. Karşınızda ki firma ise, kesinlikle firma detaylarını isteyiniz!
3. Yapmıs oldğu referansları isteyiniz ve gerekirse firmalarla iletişim kurarak referans alınız.
4. İşe başlayacak olan firma ile yaptığınız anlaşmaya istinaden %25’den fazla peşinat vermeyiniz.
5. Daha detaylı bilgi için bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

WebFili.comونحن على موقع ويب