کتابخانه

آخرین اخبار و به روز رسانی ها

مرد thinking.jpg

Alanya’da webmaster olmak!

Artık Webfili.com sadece bir web şirketi olarak değil aynı zamanda Alanya ve civarında webArtık Webfili.com sadece bir web şirketi olarak değil aynı zamanda Alanya ve civarında web, internet ve buna benzer konularda yazıları, kütüphane bölümümüze ekleyerek, anlamını, önemini, Alanya ve civarında neler yaşadığımızı, web ve internet ile uğraşan arkadaşlarımızın yaşadığı zorlukları da ilave ederek ve hatta sizlerin, meslektaşlarımızın deneyimlerini de bekleyerek elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Alanya’da Webmaster Olmak!

Asıl konumuz evet “Alanya’da webmaster olmak!” :). Ufak bir tebessüm koyarak yazıma başlıyorum. Eminim meslektaşlarım bu gülücüğün sebebini az çok tahmin edeceklerdir.

1998 Yılında üniversiteden ingiliz dilini bitirip hayata atıldığım yıllarda hep tek hayalim olan internet, programcılık ve buna benzer alanlara aslında çoktan adım atmıştım. Meslektaşlarım hatırlar, 146 ile internete bağlandığımız 1996 yıllarını!

Kabul etsekte etmesekte, bugün internet kullanımı neredeyse dünya nüfusunun %75’ine ulaşmış durumda. Her ne kadar dünyada bırakın interneti, daha elektriğin ne olduğunu bilmeyen dünya ülkeleri de yok değil. Evet çelişki biraz bu noktada başlıyor. Dünyada elektriğin ne olduğunu bilmeyen ülkeler ve milletler olmasının yanısıra, Alanya’da internetin ne olduğunu bilmeyen çok insan var. İnternet zaten Alanya ve civarında hizmet veren esnafın neredeyse %75’inden fazlasını ilgilendiren bir konu değil.

Hatta gidip internet ile ilgili bazı konuları açıp konuşmaya, o insanları aydınlatmaya çalıştığımız noktalarda, yüzüme uzaydan gelmiş gibi bakan çok insanla’da Alanya’da karşılaştım :). Zaten internet Alanya’da nedir ki? Bizlerde zaten altı üstü “webçi“yiz. Ayrıca biz ne yaptık ki “bu kadar para” istiyoruz! Çok yakın arkadaşlarım var hatta bazıları facebook، google plus gibi platformlarda hem arkadaşlarım hemde meslektaşlarım. Bunlar arasında cidden işinin erbabı, üstadı olanlar da var. Maalesef Alanya gibi bir şehirde geçim sıkıntısı ile yüzyüze kalan, bu mesleğe sadece Alanya’da insanlar o insanı anlamıyor diye küsen ve artık bu mesleği yapmayan, Alanya’ya kızıp “bu memlekette bu iş yapılmaz” deyip buraları bırakıp giden eş, dost ve tanıdıklarım da var.

Bir esnaf ile konuşmamızdan kısa bir alıntı ile cümlelerime devam edeceğim. Bir arkadaşımız önermiş ve bende görüşmek için bu esnafı ziyaret ettim. Konu konuyu açtı ve sonuçta yapılacak işin içeriğine geldi. Yanında çalışan personel isteklerini sıraladı ve bende buna göre ertesi gün kendilerine bir teklif formu göndereceğimi yada uğrayıp tekrar bu konu üzerinde görüşebileceğimizi söyledim.

Ertesi gün Oba tarafında bir işim vardı, teklif dosyası da hazırdı, gdeyim hem teklifi vereyim, hemde Oba’da teklifi elden vereyim diye düşündüm! Keşke düşünmez olsaydım!
Gittim… Selamün Aleyküm, Aleyküm Selam; Konu, Konu, Konu, sıra geldi teklif dosyasına, personel arakadaş aldı eline dosyayı, hmmm, hmm, hııı, evet, güzel, gayet iyi ya Tanju bey, dedikten sonra, iş yerinin sahibi olan beyefendi dosyayı istedi,

Baktı, baktı, baktı, “Bilader sen necisin, arabamı satang seeen” dedi! Halbuki verilen işin nevi’ne göre rakam ço ucuzdu! hatta rakamı’da söyleyeyim en azından bilginiz olsun. 1500 USD gibi bir rakam teklifte yazılıydı.

Hadi bu insanlar bizi anlamıyorda, biz kendimizi anlatmakta mı sıkıntı çekiyoruz? Yoksa biz farklı bir dünyadan, burada esnaflık yapan insanlar farklı bir dünyadan mı onu da anlamış değilim. Web sitesini yaparsınız akabinde 3 yada 4 gün sonra web sitesini yaptığını şahıs yada şirket sizi arar;

“Alo, buyrun,”..
“Ya kardeş! bizim web sitesi google’un tepesinde gözükmüyor”!!!!!!!!!!!!!!!!
“Sessizlik…..”!!!!!!!!!!

Şimdi anladımki hata bizde arkadaşlar, webmaster olan arkadaşlarım, hata bizde, biz bu insanlara, seo و وب konusunu anlatırken aslında, o firma yada şahısa şunu anlatmıyoruz!!!! (anlatıyoruzda işlerine gelmiyor)

Seo Farklı bir iştir! Web programcılığı başka bir iştir, web dizayn etmek bambaşka bir iştir, bunu düşünerek kurgu yaratmak ve o insanın neden hoşlanacağını bulmak ise bizim tamamen müneccimler ile olan akrabalığımızdan kaynaklanıyor! Kısaca arkadaşlar konu devam edecek ama şimdilik hiç kimse sıkılmasın diye bu konuyu burada keseceğim.. Şimdilik…

Devam edecek….

WebFili.comAlanya’da webmaster olmak!
این اعلان را به اشتراک گذارید

1 comment

عضویت در گفتگو
  • Tanju POLAT - 21/02/2015

    Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum, özellikle meslektaşlarım!


Comments are closed.

پست های مرتبط