دامنه ام میزبانی

Domain ve Hosting Hizmetleri - Alan Adı ve Barındırma Hizmetleri

دامنه ام میزبانی

Domain Nedir? Hosting Nedir? Hizmetleri Nelerdir?

Domain – İsim – Alan Adı – Hosting -Barındırma -Alan?

Bu sayfayı okuyanlar için, çok fazla terminolojiye girmeden anlatmaya çalışalım. Zaten domain ne demek bilen birisi burada şu anda bu satırları okumuyordur.

Şimdi şöyle düşünelim; bir şirket açıyoruz ve şirketimize bir isim veriyoruz örnek verelim, zeka mühendislik. Şimdi şirketimizin ismini bulduk. Bu gerçek hayatta böyle. Şimdi şirketimiz için bir ofis bulmamız gerek, kiralar yada satın alırız.

İnternet dünyasında’da bu işler buna benziyor, önce bir isim (domain-alan adı) belirlememiz gerekiyor, aynı gerçek hayatta olduğu gibi. Yalnız internette’de, gerçek dünyada’da sadece isim belirlemek tek başına işe yaramıyor.

Gerçek dünyada ofis için bir yer kiralıyoruz yada satın alıyoruz çünkü ofisimiz olmalı, işte internette’de bir web sitesi açmaya karar verdiğinizde internette bir yer ( hosting – alan – barındırma ) satın almalı yada kiralamalısınız.

Ofisinize nasıl mobilyalarınızı koyuyor iseniz aynı şekilde internette barındırma alanımıza da size yapılmış olan mobilyaları ( web sitesini ) koymak zorundasınız.

Mantık Nasıl Çalışır?

Mantık aslında çok basittir. Nasıl ki sizin bir telefon numaranız varsa, internette de herşey numaralardan ibarettir. Yani şöyle diyelim, örnek benim şirket cep telefonu numaram 0542 486 2343 dür fakat biri beni telefonuna kaydederken şöyle kaydeder; Tanju Polat, işte buradaki domain yani isimdir. Aslında her bir domain bir numaradan meydana gelir fakat internette hiç bir ziyaretçi numaraları bilmez. Aksine herkes şirket isimleri ile hareket eder. Kısaca siz nasıl telefonunuzu elinize alıp birini aramaya başladığınızda, Telefonunuzdan Tanju Polatı ararsınız, bulursunuz ve aramaya başlarsınız. Arama başladığında (domain-internette isminiz-tanju polat), önce telefonunuz bir alıcı ve vericisi olan operatöre ve operatör üzerinden de size ulaşır.

Telefonunuzu kapattığınızda da bu işlem biter. Bu işlem aynen internette de geçerlidir. Yani bir isim yazmaya başlarsınız, örnek, Webfili.com ve sizin internet sağlayıcınız, mesela TTNET’e oradan web sitesinin barındırıldığı internet servis sağlayıcısına, sonra hostinge ( yani ofise ) ulaşırsınız. Burada birçok web işi ile uğraşan arkadaşlar DNS ve benzeri terimler kullanacaktır ama ben anlamanız için mümkün olduğunca kısa tutmaya ve anlayabileceiniz dilde anlatmaya çalıştırm.

Bu arada unutmadan belirtmekte yarar var. Server (ingilizce), Biz buna alan barındırma diyelim türkçe olarak, aslında zannedildiği gibi pahalı cihazlar değildir. Bildiğiniz sizin şu anda kullandığınız bilgisayarlardan hemen hemen hiç farkı yoktur.

Peki neden satın alayım yada yıllık kiralamak zorundayım; Çünkü tek bir firma kendi için bir server donanımı kurmaya kalkarsa ve bunu 7 gün 24 saat yüksek hızlı internet ile bağlı tutmaya çalışırsa aylık ortalama maliyeti 1000/2000 USD civarında olurdu.

Aslında hosting(alan-yer-barındırma) satan yada kiralayan firmalar aslında bir bilgisayar üzerinde yüzlerce bazen binlerce web sitesini depolar ve maliyetleri düşürür. Böylelikle kiralamak her zaman bu donanımı kendimizin yapmasından daha ucuz ve maliyetsizdir fakat maalesef kiraladığımız hosting genelde her zaman sıkıntılarla doludur.

Daha detaylı bilgi için lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

WebFili.comدامنه و میزبانی وب خدمات