SEO Baslamadan

Önce Bilmeniz Gerekenler

SEO Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler – Yerel İşletmeler!

SEO Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler, bu sayfayı okuyorsanız mutlaka sonuna kadar okuyunuz. SEO işlemleri bugünden yarına sonuç vermez fakat asıl bilmeniz gereken birkaç ince konu üzerine size bilgi vermek istedim.

Şimdi konua şöyle başlayalım, eğer yerel hizmet veren bir firma iseniz, örnek vermek gerekirse araba yıkma servisi yada kuaför, berber gibi, hali ile bulunduğunuz şehirde hizmet verdiğiniz için size önerimiz “Google Şirket Kaydı” yaptırmanızdır. Sizin yerinize “buraya tıklayarak” bizim yapmamızı sağlayabilirsiniz. Bu kaydı oluşturmak için şirket mahiyeti taşımanız gerektiğini unutmayınız. Örnek vermek gerekirse, şahıs olarak kendinizi yada kaydı bulunmayan herhangi bir konuyu buraya kaydedemezsiniz. Google bunu fark ederse büyük ihtimalle atılır ve bir daha kabul edilmezsiniz.

google yerel işletmeler

Yerel hizmetler alanında ufak bir şirket yada şahıs şirket olsanız bile bir web sitesi sahibi olun, şirket kaydınızı mutlaka yaptırın. Burada kendiniz ile ilgili detaylar vermeseniz bile en azından iletişim detaylarınızı mutlaka verin. Ücretsiz web sitesi kuran yerlerden bir web sitesi yaptırmayın. Sonu mutlaka google tarafından kabul görmüş bir domain satın alın, mesela www.websiteniz.com yada www.websiteniz.net. Kısacası google tarafından ve dünya standartları ile onaylanmış bir web sitesi ve mutlaka temiz bir hosting yani barındırma hizmetiniz olsun. Size ortalama yıllık maliyeti 100-150 USD den fazla olmayacaktır.

Eğer geçmişte bir domain yani isim satın almışsanız, yenisini satın almayın. Bir domain/isim/alan adı ne kadar eski ise ve ne kadar zaman önce satın alınmış ve internette temiz kalmış ve hizmet vermiş ise o kadar değerlidir. Örnek domaininizi satın aldınız, web sitenizi yıllar önce açtınız ama web siteniz kapandı. Domain ise halen elinizde ise mutlaka bu domaini kullanın. İnternette eski domain unutmayın ki çok değerlidir.

Bu yerel firmalar için yaptıklarımızı bir kenara not edelim. Yukarıda anlattıklarım yerel firmalar için yada çok bütçesi olmayan ufak işletmeler için geçerliydi.

SEO Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler – Büyük İşletmeler Firmalar Profesyoneller!

SEO Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler , büyük ihtimalle okumayacaksınız, nede olsa büyük firmaların çok parası ama vizyonları yoktur….!

Neyse ben yinede yazayım belki ihtiyacı olan büyümeyi amaçlamış bir şirket vardır aranızda. Öncelikle ağalar, paşalar, para babaları, bilmeniz gereken temel konu şu, iyi bir programcı iyi bir seo yada iyi bir seo iyi bir programcı değildir. SEO yani arama motoru optimizasyonu her ne kadar internet web ile alakalı ve birebir iç içe geçmiş konular olsa da tamamen farklı iki alt konudur.

Yani çok iyi bir webmaster yada web ajansına yada web tasarımcısına iş verebilir, çok iyi bir web sitesi satın alabilir, binlerce dolar para harcayıp sonuçlar alamayabilirsiniz yada tam tersi iyi bir seo/arma motoru optimizasyonu yapan firmaya iş verebilir sonucunda iyi bir seo ama zayıf bir web sitesi alabilirsiniz sonucunda.

Burada çok önemli kıstas, beklentilerinizdir. 1 ay yada 2 ayda arama motoru optimizasyonu ile ilgili sonuç alamazsınız asla böyle bir imkan yoktur.

Şimdi Gelelim ne yapmanız gerektiğine:

1. Web sitenizi yaptırmadan önce kesinlikle Google Webmaster a göz atmanızı öneririz.

2. Web sitenizi yapacak olan firma RDF yazabiliyormu?

3. Web sitenizi yapacak olan firma http://schema.org/ hakkında ne kadar bilgili

4. Web sitenizi yapan firma XML  biliyormu

5. Web sitenizi yaptırırken size demo sunuyor mu?

6. Web siteniz ne kadar güvenli bir hosting de barındırılacak, örnek paylaşımlı bir hosting de hizmet verecekse aynı hostingde illegal bir web sitesi de barındırılıyorsa web sitenizin yükselme şansı zayıflar.

7. Google Structured Data içerisinde hazırlanmış olan web sitenizi test edin, mutlaka bir schema yada rdf sonucu vermeli.

google-structured-data-result

8. Google Structured Data içerisinde hata var ise mutlaka düzeltilmesini isteyiniz.

9. Kesinlikle ülke/domain/hosting şeklinde yatırım yapın. Kısaca hangi ülke ile çalışıyorsanız, o ülkeye göre bir domain edinin, mesela ingiltere uzantısı co.uk dir ve buna göre websiteniz.co.uk gibi bir domain edinin ve bu domaini mutlaka ingiltere’de host/barındırma edin.

10. Sahte trafik sunacağını vaat eden firmaları yada 10 USD ye 1000 ziyaret gibi reklam yapan firmaları kesinlikle tercih etmeyin.

11. Yukarıda belirttiğim gibi, varsa eski bir domaininizi kullanın. Yeni domain her zaman zor şartlarda yukarı çıkacaktır.

12. Black SEO yapmaya kalkmayın.

13. Şirket kayıtlarınızı internette gerekli alanlara mutlaka kaydettirin.

14. Şahıs şirket olsanız bile şirketinizi ön plana çıkarın, unutmayın internette şahıs değil firma önemlidir.

15. Hiç bir yerden içerik, metin yada resim kopyalamayıp ve web sitenizde kullanmayın.

16. Sektörünüzde var olan firmalar ile kendi web siteniz arasında empati kurun.

17. Mümkün olduğu kadar sitenize günde en az 30 dakika zaman ayırabilecek bir seo ile çalışın.

18. Sosyal medyayı aktif şekilde kullanın.

19. Arama motoru optimizasyonu kadar sosyal medya optimizasyonu da önemlidir bunu göz ardı etmeyin.

20. Web sitenizde var olmayan ama sanal şekilde varmış gibi bir sayfayı göstermeye çalışmayın. Google yada diğer arama motorları bunu yutmaz.

21. Mutlaka mobil web sitesi yaptırın. Yaptıracağınız web sitesi responsive olsa bile mutlaka m/ directory şeklinde bir web siteniz olsun.

22. Kullanacağınız içeriğin zengin, arama motorları için değil, müşterilerinizin, ziyaretçilerin web sitesinde kalmasını ve okumasını sağlayacak şekilde yazın, oluşturun.

23. Üste çıkmak için anahtar kelime içeren domain satın almayın. Mümkün olduğu kadar özgün bir isme sahip olun.

24. Mümkünse SSL sertifikası satın alın ve düzgün bir şekilde sitenize yerleştirin.

25. İmkanınız varsa mutlaka paylaşımlı hosting yerine vps yada özel server kiralayın.

WebFili.comSEO Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler