Kütüphane

Latest News and Updates

Web Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir ?

Web Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir ? Bugün bu konuya değinmek istedim… Aslında hemn web sitenizi yaptırmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı yararlı içeriklerde eklemeyi unutmadık.

Web Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir ?

Web Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir ? Bugün bu konuya değinmek istedim… Aslında hemn web sitenizi yaptırmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı yararlı içeriklerde eklemeyi unutmadık. Öncelikle unutmamanız gereken temel konular:

1.Web Sitenizde yönetim paneli olacak mı?
1.Cevap Evet ise ortalama 500 ile 10000 USD arasında bir fiyat düşünebilirsiniz… Bu tamamen hangi firma ile çalışıtğınıza, yada ne isteyeceğinize bağlı, ki rakam isteyeceklerinize göre 50-100 bin USD gibi rakamlara kadar çıkabilir. Kısacası ne istiyorsunuz? Bunu elinize kağıt kalem alıp tek tek yazmanızda fayfa var…

 

2.Web siteniz normal web ortamında her browser – tarayıcı ile çalışacakmı?
2.Her web sitesi, her browser, tarayıcı(yani internet explorer, google chrome, firefox vb) ile çalışmayabilir. Özelikle yeni nesil web siteleri internet explorer’da tüm özellikleri ile çalışmayabilir. Buna basit br örnek vermek gerekirse, google+ internet explorer’da çalışmamaktadır. Tüm tarayıcılarda çalışmasını sağlamak aslında zor olmamakla birlikte, bunu yapacak olan web ajansının bilgi ve kabiliyetleri ile paralel orantılıdır. Ortalama maliyetinizi 100 ile 1000 USD arttırabilir.

 

3.Web siteniz mobil uyumlu yada mobil web sitesi haricen yapılacak mı?
3.Günümüzde yaklaşık internet trafiğinin %47’si (2014 verileri) mobil web siteleri üzerinden yapılan aramalara göre şekillenmeye başladı. Örneğin google’da yada diğer arama motorlarında yaptığınız aramalarda, eğer mobil uyumlu web siteniz varsa siteniz normal masaüstü aramalarda  geri planda olsa bile, mobil uyumluluktan yada http://m.websiteniz.com gibi bir alanınız olduğu için, arama motorları size öncelik verecektir. Kısaca şunu unutmayın, web siteniz günümüz teknolojilerine uygun ise, her zaman daha fazla ziyaretçi almak ihtimaliniz var! Mobil web sitesi fiyatı ise ilk madde’de belirtilen, istekleriniz ile doğru orantılıdır. Bunun için, 250 ile 5000 USD gibi rakamlar arasında fiyatlar bulabilirsiniz.

 

4.Web siteniz günümüz teknolojilerinin tamamını barındıracak mı?
4.Günümüz teknolojileri, ki bizler bile yetişemiyoruz artık ama ortalama bir web sitesinin ömrü minimum 5 yıl olmalıdır. Yani yaptırdığınız web sitesi, bugünün teknolojilerine hitap edebilmeli ve önümüzdeki 5 sene boyunca yüzü ve kodlaması ile eskimemeli. Bunun içinde 500 ile 5000 USD rakamları telaffuz ediyor şirketler. Bu tamamen ne isteyeceğinize bağlı.

 

5.HTML5, CSS3 gibi özel yazılım mı yoksa sadece bir cms, yani içerik yönetim sistemi mi?
5.Bu konu tamamen işin fantezi kısmı ile alakalıdır. Eskiden Adobe Flash ile yapılmış web siteleri vardı ve işi bilmeyen şirketlerin bir çoğu, orada olan animasyonlara kanarak, onlara benzeyen web siteleri yaptırdılar ise de, günümüzde zaten bu teknoloji artık kullanılmıyor(neredeyse hiç-halen kullanan şirketler var). Bunun yerine HTML5 ve CSS3, Jquery, Java gibi ekstra yazılımların bir araya gelmesi ile animasyonlar, hareketler, değişkenler ekleyebilirsiniz web sitenize. Özellikle belirtiyorum ki tamamen düz bir sayfa yada minimal hareketler ve canlılıkla süslenmiş web sitesini tercih etmek tamamen size kalmış bir konu. Unutmayın ki iyi bir CSS3, Java, HTML5 yazarı/programcısı sizden bu iş için ekstra 500 ile 15.000 USD arasında rakam talep edebilir.

 

6.Web sitenizi kendiniz mi yöneteceksiniz?
6.Aslında soru biraz saçma oldu, çünkü web siteleri artık neredeyse tamamı ile şirketlerin kendi yönetmek istedikleri bir şirket parçası hatta şirket içinde departmanlar haline geldi ama hayır ben bir CMS, Content Management System yada Yönetim Paneli istemiyorum, düz HTML de olabilir, yani yönetim paneli olmasa da olur diyorsanız bu toplamda fiyatın düşmesine sebep olabilir!

 

7.Web sitenize SEO, yani arama motoru optimizasyonu uygulanacak mı?
7.Web Sitenize seo uyumlu mu hazırlanacak? Yani google ve diğer arama motorları artık RDF, Schema.org gibi düzenlemeler talep edebiliyorlar. Bu web sitenizin nasıl kodlanacağı ile alakalı. Örnek vermek gerekirse, ciddi bir seo uyumlu web sitesi yazmak, seo uyumlu hale getirmek, iyi bir programcının 2-3 bazen bir hafta süresini alabilmektedir. Belli testler ve beta sürümleri ile google, bing, yandex gibi web sitelerinde testler sürecinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu size 1000 ile 10000 USD arasında farklar ortaya çıkabilir.

 

8.Web sitenize SEO, Arama motoru optimizasyonu uygulanacaksa, sonuçları ve beklentileriniz neler?
8.Beklentileriniz çok iyi belirlemeniz gerekmetedir. Bir üstte bulunan konuya göre, eğer sayfanız uyumlu bir şekilde programlanmışsa, şimdi de sıra nerede, yani hangi arama motorunda, nerede olmak istiyorsunuz? Bunu iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kesinlikle unutmamanız gereken diğer bir konu ise, Bazı firmaların kurumsal seo kayıt vs gibi saçma yerlerden arayıp sizi X bir konuma getireceklerini garanti ederler ve sizden bir ücret/fiyat talep edebilirler. Bunlar kesinlikle yalandır. Ayrıca size gelip, 1 ay içinde sizi ilk sayfaya koyarım diyen kişilere de inanmayınız. SEO, arama motoru optimizasyonu çok  hassas bir konudur. Uzun vadede çalışma ve emek ister. Örnek ben “ARABA” kelimesi yazılınca ilk sayfa’da ilk sırada olmak istiyorum diye bir şey kesinlikle istemeyin. Çünkü bu mümkün değildir. Bunu yapabilmek, size çok paraya, çok zamana ve çok çok strese sebep olacaktır.  Ama örneğin – Beşiktaş istanbulda araba gibi bir cümle her zaman daha mantıklı ve doğru olur. Çünkü günümüzde kullanıcılar, internetteki ziyaretçiler istanbul beşirktaşta araba galerisine ihtiyacı varsa “araba” diye bir arama yapmaz. Artık insanlar ihityaçlarına göre cümleler genelde iki bileşenli yada üç bileşenli aramalar yapmaktadırlar. Bayanları bu işin dışında tutuyorum çünkü genelde komple cümle aramaları yapabilmektedirler :) Evet kısacası maliyeti 1000 ile 50.000 USD gibi rakamları bulabilir.

Kısacası Web Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir? Beklentiler + İstedikleriniz + Hayalleriniz x Web Programcısının Harcayacağı zaman = Toplam şeklinde düşünebilirsiniz.

Bunların tamamen dışında bir diğer konu ise aslında web sitesi fiyatı nasıl belirlenir? diye sormadan önce tamamen ücretsiz web hizmetleri veren internette binlerce web sitesi var… Peki bunlar tamamen ücretsiz mi? bunları bazen web sitemizde ara ara kütüphane bölümünde bulabilirsiniz.

“Unutmayın! Bedava yemek ancak fare kapanında olur”

WebFili.comWeb Sitesi Fiyatı Nasıl Belirlenir ?
Share this post