Kütüphane

Latest News and Updates

web-sitesi-sahibi-olmak.jpg

Web sitesi sahibi olmak yada olmamak!

İnternet kullanımının çoğalmasıyla birlikte, web siteleri, sosyal medya ağları, arkadaşlık aramaları, günlük email alma ve gönderme, kısacası internet, elektrik gibi, su gibi hayatımızın bir parçası oldu.

İnternet kullanımının çoğalmasıyla birlikte, web siteleri, sosyal medya ağları, arkadaşlık aramaları, günlük email alma ve gönderme, kısacası internet, elektrik gibi, su gibi hayatımızın bir parçası oldu.
Hatta şöyle yorumlar yada şaşkınlıklarla karşı karşıya kaldığımız zamanlar dahi olmakta, internet bağlantımız gittiğinde! “Acaba internet yok iken insanlar nasıl çalışıyordu?” Eminim bir çoğumuz bu ve buna benzer konuşmalara şahit olmuşuzdur.

Peki web siteniz olsa ne olur olmasa ne olur? Sizin için avantajları var mıdır? Maliyetler ortalama nedir? Bu makale’de biraz bu konulara değinelim istedik.

Şöyle düşünelim bir işletmeniz var, genelde işletmeler, iş yerleri sabah açılır ve akşamları belli bir saatte kapanır, genelde bu saatler sabah 08:00 ve akşam 18:00 civarıdır ki Türkiye’de hafta sonları da hizmet veren, vermeye çalışan işletmeler bulunmakta. Peki akşam 18:00’dan sonra işletmenizi kapatırsanız ve sizin ürünleriniz yada şirketiniz veya firma bilgilerinize, size ulaşmaya çalışan bir müşteri ne yapmalı? Bunun yanısıra işletmenizi açmak ve kapatmak, şirket hacmine göre, günlük 100 TL ile yüzbünlerce TL arasında değişmektedir.

Bir işletmeyi açmak, aktif hale getirmek, personel almak, çalıştırmak, elektrik, su, vergi ve diğer bir çok maliyetleri üst üste koyarsak, mikro ölçekli bir şirketin yıllık gideri minimum 50 bin TL altında değildir. Halbuki web siteniz 7 gün, 24 saat, 365 gün açık bırakabileceğiniz işletmenizdir. Sadece bulunduğunuz bölgede değil, bütün dünyadan ulaşılabilir, siz akşam işletmenizi kapatırken web sitenizi de kapatmak zorunda değilsiniz ve bunun yanısıra sabah saat 08:00’de sekreter aracılığı ile açtırmak zorunda da değilsiniz. Size hiç soru sormaz, ssk istemez, devamlı personel yetiştirme sorununuz kalmaz. Kısaca bu listeyi o kadar uzun tutabiliriz ki, günlerce yazıyı okumanızdan sizleri bıktırmak istemiyoruz.

 

Peki ortalama bir web sitesinin maliyeti nedir? 

Bulunduğunuz bölge, teklif aldığınız firma, yaptığınız iş, işletmenizin ihtiyaçlarına göre dizayn yada kodlama vs, bunların tamamı fiyat değişkenlerini belirler ama yinede mikro bir işletmeyi ele alırsak ortalama 1000 ile 5000 TL arasında değişimler gösterebilir. Eğer komşunuzun oğluna yada işin ucuzuna kaçayım ve mümkünse hiç para ödemeyeyim gibi bir düşünceniz varsa profesyonel sonuçlar alamaz, hatta ileri aşamalarda sorunlar bile yaşayabilirsiniz, 20 yıllık tecrübe ile sabittir! Genelde mikro işletme sahipleri çok ucuza iş yaptırmak adına, komşusunun oğlu, üniversite öğrencisi yada bizlerin çantacı diye adlandırdığımız kişilere iş verirler. Şirket isimleri (domain) genelde 15-20 USD falan tutar, şirket adınız örnek verelim, istanbulayakkabi.com olacak, şahıs yada işi verdiğiniz kişi ismi alır, büyük heyecen ile web sitesini açarsınız ki genelde ucuz olan işlerde tam sonuç alınamaz. Domain yani web sitesi ismi ikinci yıl yenilenmek zorundadır. Eğer profesyonel bir şirket ile çalışma yapmamışsanız başınıza çok büyük işler alacağınız kesindir.

 

Web sitesi +1 Dükkan

Evet saçma bir başlık gibi gelebilir ama unutmayın, nasıl ki yerel bir işletmeniz varsa, web siteniz de kendi başına bir işletmedir, yani her zaman şöyle düşünmelisiniz! Benim bir iş yerim var, aynı zamanda bir iş yerim daha var, Benim kendi işlettiğim işletme belli saat ve günlerde hizmet verebiliyorken yada rakiplerimin işletmeleri! Benim web sitem 7 gün 24 saat 365 gün ve hatta yıllarca hizmet verebilir, hemde tek başına, size avantajı ise siz + işletmeniz + web sitesidir. yani işletmenize yeni bir dükkan daha eklemiş, rakiplerinizden bir adım öne geçmiş olursunuz.

 

Web sitesi yapmak için neler gerekli?

Mikro yapıda firmalar için genelde paylaşımlı barındırma hizmeti ( shared hosting ), yani internette dükkan! Domain – internet isminiz, yani www.websiteniz.com, web sitesini yapacak profesyonel bir şirket! Peki bunu kendiniz yapamazmısınız? Elbette evet, internette tamamen ücretsiz web sitesi yapmanızı sağlayan binlerce alt yapı var. Google Web Sites , Blogger, Wix, Weebly, gibi alt yapılar bunlardan sadece birkaçı.

WebFili.comWeb sitesi sahibi olmak yada olmamak!
Share this post

Related Posts