Kütüphane

Latest News and Updates

webfili-web-tasarım-03.jpg

Web Tasarım

Web Tasarım

Bugünkü genel konumuz web tasarım yada sizlerin anlatımı ile webçi! Bizler neler yapıyoruz? Sizler web tasarımı yaptırırken neleri düşünüyorsunuz, bizler sizler için neler yapıyoruz ve yapılan işin sonucunda artık durulması gereken sınır neresi. Hadi başlayalım. 

Web Tasarım

Bugünkü genel konumuz web tasarım yada sizlerin anlatımı ile webçi! Bizler neler yapıyoruz? Sizler web tasarımı yaptırırken neleri düşünüyorsunuz, bizler sizler için neler yapıyoruz ve yapılan işin sonucunda artık durulması gereken sınır neresi. Hadi başlayalım.

Web tasarım nedir?

Web tasarımı genel itibari internet üzerinde çalışabilecek her tür materyalin, çizimi kodlaması renklendirilmesi şekillendirilmesi ve son kullanıcı arayüzüne getirilmesi işidir. Web tasarımı yapan bir şirket yada şahıs sizin önünüze yazacağı kodu değil, photoshopta/illustratörde ve benzeri programlarla tasarladığı taslağı size getirip sizin anlayacağınız şekilde sunmasıdır. Böylelikle siz web sitesi istemiş iseniz, nasıl bir web sitenizin olacağını ortalama olarak görmüş olursunuz. Bu alanın tamamı web tasarımına girer. İnternette çalışacak bir web sitesi, program, uygulama, çevirim içi dergi, pdf ve bunların tamamı bu kategoride ele alınabilir. Örnek vermek gerekirse, size şu anda bu web sitesi okurken, arkada çalışan kodlar sizi ilgilendirmez ve sizinde pek seveceğiniz şeylere benzemezler. Örnek olarak resimlere bakınız

Bu bitmiş bir tasarımdır, Herhangi bir çizim programı ile bitirilmiş olabilir. Sonucunda web tasarımı olarak adlandırılır.

Üstte gördüğünüz ise tasarımdan sonra kodlanmış halidir. Sizin bu kısım ile bir işiniz yoktur ve zaten buna bakarak içerisinde metin okumak neredeyse imkansızdır.

Şimdi Sizler Bu Webçiler Hakkında Ne düşünüyorsunuz Onu Konuşalım

Eğer karşınızda işi bilen bir webçi! sizin tabiriniz ile, varsa büyük ihtimalle karşınıza mini etekli bir bayan ve takım elbise ile gelmemiştir ve siz genelde bu kişileri ayağınıza çağırırsınız. Web sitesine ihtiyacınızda büyük ihtimalle müşteri bulamama, iş yoğunluğunu nasıl arttırabilirim, nasıl daha fazla iş yapabilirim, müşteri bulabilirim kaygısı ile bir web tasarım şirketi ile görüşeyim düşüncesine girmişsinizdir. Neticesinde ise karşınızdaki kişiye bakış açınız, ne yapıyorki, iki tık, internetten kopyala yapıştır, en fazla 500 lira veririm, işimi yaptırırım düşüncesindesiniz.

Gerçekte ise işler aslında böyle değil. Öncelikle bilmeniz gereken eğer artık işleriniz çok azaldı ise son çareniz internet, web tasarım yada web sitesi yaptırmak değildir. Tam aksine bu tür durumları önceden öngörüp, web sitesine, web tasarımına, internete, sosyal medyaya ve reklamlara çok önceden yatırım yapmış olmalısınız. Yani bizler sizlerin son çareniz ve kurtarıcılarınız değiliz, aynı zamanda vebçi! de değiliz. Bu işi yapanların bir çoğu çekirdekten yetişme, alaylı olsa da ki bu uzun yıllar emek ve sabır ister, diğer bir çoğunluk genelde yazılım bilişim gibi alanlarda üniversite okumuş, mühendis olmuş kişilerdir. Eğer son çare web sitesinden müşteri bulurum gibi bir düşünceniz varsa, boşuna web sitesi yaptırmayın. Siz kaçınılmaz sona zaten yaklaşmış bir şirketsiniz artık.

 

Web Tasarım – Web Sitesi – İnternet – Sosyal Medya – SEO

Web Tasarım – Web Sitesi – İnternet – Sosyal Medya – SEO, bunlara neden ihtiyacınız var. İlk bilmeniz gereken bir iş yapmak için artık dünyada varlığınızın bilinmesi gerekir. Eğer bir şirket açmış kapıdan müşteri bekliyorsanız büyük ihtimalle mahalle bakkalısınız ve bu durumda zaten Web Tasarım – Web Sitesi – İnternet – Sosyal Medya – SEO, ihtiyacınız zaten yoktur. Küçük, orta yada büyük çaplı işletme iseniz ilk bilmeniz gereken müşteri sizi görmeden ve tanımadan önce web sitenizi görecektir. Web siteniz sizin şirketinizi temsil eder, ofisinize binlerce liralık mobilyalar koyarken internet, web tasarım, web sitesi, ve diğerleri içinde maliyet ayırmanız gerektiğini unutmayın. Eğer 300-500 liraya web sayfası  yapılıyor mantığında bir işletme sahibi iseniz, internete yatırım yapmayın, size şimdiden biçilmiş şirket ömrünüzü maksimum 10 yıl olarak garanti edebiliriz. Yani cebinizde olan sıcak para kadar ayakta durabileceksiniz. Web sitesi yada web tasarımı – sosyal medya – seo google yatırımlarının tamamı kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli geri dönüşüm planlarınız içinde olmalı, eğer web sitesini yaptırdım, yarın kapımdan müşteri girmeye başlar diye düşünüyorsanız, buna da kalkışmayın. Marka bilinirliği yaratmak size göre olmaz, olmayacaktır. Peki web sitesini yaptırdınız, seo, reklam, google, sosyal medya hepsine gereken yatırımı yaptınız, orta ve uzun vadede müşteri geri dönüşümü elde edemediniz ise, genel sebepler, ya bulunduğunuz sektör talep gören bir sektör değildir, marka bilinirliğiniz yeterli değildir yada sektörde sizden çok büyük rakipleriniz vardır ve ne fiyat, ne de rekabet açısından onlarla baş edemez durumdasınızdır. Örnek vermek gerekirse araba lastiği satan bir işletmeye sahipsiniz, markanız belli, sizin bir web sitesine ihtiyacınız yok ama bir inşaat şirketi iseniz ve markalaşmak istiyorsanız evet sizin ciddi bir web sitesine ve bunun içinde ciddi bir web tasarımına ihtiyacınız var.

WebFili.comWeb Tasarım
Share this post

Related Posts